Dlaczego nowa przekładnia kierownicza uratuje Ci życie?

image

Jeśli wiesz, co to jest przekładnia kierownicza i do czego służy, to śmiało pochwal się tym. Większość ludzi wie, że kierownica jest tym, czego używa się do sterowania układem kierowniczym pojazdu i nie ma pojęcia, co tak naprawdę dzieje się pod maską. Cóż, wielu z Was nie wie, że przekładnia kierownicza jest istotnym elementem układu kierowniczego w pojazdach, w których występuje. Ponieważ ta część znajduje się pod maską, można nie mieć pojęcia, że coś jest z nią nie tak. Biorąc pod uwagę znaczenie tej części dla jednej z najważniejszych funkcji pojazdu, utrzymanie przekładni kierowniczej w dobrym stanie ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy.

Czym dokładnie zajmuje się przekładnia kierownicza?

Ta część reaguje na ruchy kierownicy i w ten sposób kieruje koła w odpowiednim kierunku. Przenosi ona ruchy wału kierownicy na koła, umożliwiając zmianę pasa ruchu, wykonywanie ciasnych skrętów i pokonywanie zakrętów. Ponieważ przekładnia jest tak ważna dla kontroli nad pojazdem, można wywnioskować, dlaczego zużyta przekładnia kierownicza może być tak niebezpieczna. [Przeczytaj o różnych typach skrzyni biegów].

Dlaczego jazda ze zużytą przekładnią kierowniczą jest niebezpieczna?

Zużyta przekładnia prowadzi do nadmiernego luzu na kierownicy. Jest to mechaniczny sposób na powiedzenie, że w miarę zużywania się tej części powoli tracisz możliwość kontrolowania pojazdu. Taka jazda z dużą prędkością staje się coraz bardziej niebezpieczna, a im dłużej nie zdajesz sobie z tego sprawy lub świadomie to ignorujesz, tym większe prawdopodobieństwo, że nadmierny luz może zagrażać życiu. [Dowiedz się, ile zwykle kosztuje przekładnia kierownicza].

Jakie są niektóre objawy zużycia przekładni kierowniczej?

Pewnie mówisz sobie: "Nie jestem mechanikiem, jak mam uniknąć narażenia się na niebezpieczeństwo z powodu części, której nawet nie widzę?!".

Cóż, jest kilka objawów, które możesz odczuć podczas jazdy. Pierwszym z nich jest zwiększenie siły, jaką trzeba przyłożyć do kierownicy, aby prawidłowo kierować pojazdem. Zwiększenie siły potrzebnej do kierowania pojazdem, jego szarpanie lub nierównomierność to znak, że coś jest nie tak.

Innym sygnałem jest uczucie, że kierownica jest luźna lub ma nadmierny luz.

Jeżeli wystraszyłem Cię wystarczająco tym, co napisałem wcześniej, możesz poszukać nieco głębiej dwóch kolejnych objawów. Po pierwsze, sprawdź, czy z uszczelnień wału kierownicy nie wyciekają płyny - jest to częsty znak, że przekładnia szwankuje. Kolejną rzeczą, którą można zrobić, jest sprawdzenie przekładni kierowniczej pod kątem pęknięć. Poniżej zamieściliśmy zdjęcie przedstawiające typowy wygląd przekładni. Zazwyczaj można ją znaleźć przymocowaną do kolumny kierownicy, która jest połączona z kierownicą (najłatwiej ją znaleźć).

Chociaż ta informacja może być dla Ciebie ważna lub nie, zawsze zwracaj uwagę na te objawy, o których właśnie przeczytałeś. Ponieważ, jak już wspomniałem w tytule tego wpisu, nowa przekładnia kierownicza może uratować Ci życie!

Napisany przez Dara Greaney