Wyważanie kół ciężarowych - co warto o tym wiedzieć?

image

Wiele warsztatów naprawiających samochody ciężarowe posiada niezbędny sprzęt do wymiany lub naprawy opon. Za pomocą specjalistycznego sprzętu możemy przedłużyć żywotność zawieszenia i opon samochodów ciężarowych. Może się tym zająć również mechanik. Na czym polega prawidłowe wyważanie kół?

Samochody ciężarowe są często wykorzystywane do konkretnych zadań. Pomyśl o drogach, po których muszą się poruszać i o tym, jak ciężkie mogą być ich ładunki. Łatwo zauważyć, co się dzieje, gdy taka masa musi pokonać nierówności nawierzchni lub podjechać pod krawężnik. Efektem takiej podróży będą na przykład uszkodzenia bieżnika lub felg. Tego typu uszkodzenia często nie są zauważane. Uszkodzenia zauważamy dopiero wtedy, gdy powodują drgania, ściąganie pod hamulcami lub zwiększenie luzów w zawieszeniu. Możemy ograniczyć te problemy poprzez wyważenie kół.

Jak wyważyć koła samochodów ciężarowych?

Źle wyważone koło powoduje przesunięcie środka ciężkości względem osi. Jest to powszechnie znane jako bicie koła.

Profesjonalna usługa wyważania kół powinna obejmować:

  • Dokładne umycie obręczy koła
  • Usunięcie wszelkich kamieni z bieżnika
  • Dokładną kontrolę zużycia bieżnika i ewentualnych uszkodzeń opony.

Urządzenia automatyczne są obecnie stosowaną metodą wyważania kół w pojazdach ciężarowych. Precyzyjnie określa, gdzie i ile ciężaru należy dodać do kół, aby skompensować bicie. Najlepszym sposobem na wyważenie pojazdu jest użycie wyważarki do kół ciężarowych. Choć jest to droższe rozwiązanie, jest znacznie dokładniejsze i zapewnia dłuższą żywotność opon. Wyważarki do kół ciężarowych znajdziesz w ofercie sklepu internetowego na stronie https://sklep-warsztat.pl/product-category/wywazarki/wywazarki-ciezarowe/

Proszek to kolejna metoda, która staje się coraz bardziej popularna, aby wyważyć oponę. Polega ona na umieszczeniu proszku w kole. Proszek rozprzestrzenia się, gdy koło się obraca i sprawia, że koło jest wyważone. Przed dodaniem proszku ważne jest, aby dokładnie oczyścić i wysuszyć wnętrze opony. Takie warunki utrudnią wyważenie opony. Istnieje wiele opinii na temat metody wyważania. Po użyciu proszku powszechne jest przekonanie, że trudno jest zdjąć oponę z felgi. Drobny błąd w przygotowaniu opony z wyprzedzeniem może zmniejszyć jej żywotność. Jest to również bardziej ekonomiczny sposób wyważania koła.

Koła ciężarowe

Jaki jest najlepszy czas na wyważenie opon?

W praktyce wyważa się tylko opony na przedniej osi pojazdów takich jak samochody ciężarowe lub naczepy czy maszyny budowlane (koparka). Zaleca się, aby wyważanie opon było wykonywane w odstępach czasu między wymianami opon lub co 10-15 000. km. Koła samochodów ciężarowych należy wyważać co najmniej raz w roku. Przed wyrównaniem pojazdu lub naprawą zawieszenia itp.

Wyważarka do kół ciężarowych to najlepsza opcja dla idealnego wyważenia kół. Jest to droga opcja, ale gwarantuje najlepszą precyzję wyważenia dla klienta. Jest to również najdroższa opcja, więc potrzebny będzie wykwalifikowany mechanik.

Można też wybrać zestaw hybrydowy. Montażysta i proszek do wyważania kół ciężarowych. Jest to znaczna oszczędność finansowa. Ta metoda może zmniejszyć żywotność opon.

Najnowsze artykuły

image

Diagnostyka czujnika masowego przepływu powietrza

image

Co to jest FICM?

image

Silnik czterocylindrowy

Popularne artykuły