Czy warto kupić oponę zapasową?

image

W wielu nowych samochodach brakuje już opony zapasowej, a fabrycznie są one wyposażane w opony lub zestawy pompujące, które twierdzą, że opona zapasowa jest zbędna. Zazwyczaj nie myślimy o potrzebie posiadania opony zapasowej, dopóki jej nie potrzebujemy. Zawsze należy mieć w samochodzie oponę zapasową, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy złapiemy gumę lub przebijemy oponę i zostaniemy na poboczu bez dachu nad głową. Opona i koło zapasowe to bezpośredni zamiennik, dzięki któremu można znów być mobilnym do czasu, gdy skorzysta się z usługi naprawy opon.

 
Wiele opon zapasowych w nowoczesnych samochodach jest mniejszych niż normalne opony, aby zaoszczędzić miejsce w bagażniku, zużycie paliwa, wagę i koszty, i nie należy na nich długo jeździć przed wymianą na pełnowymiarową oponę. Nie czekaj, aż znajdziesz się na poboczu drogi, aby zainwestować w oponę zapasową. Jeśli Twój samochód nie jest wyposażony w oponę zapasową, kup zapasową, aby móc bezpiecznie wymienić uszkodzoną oponę i udać się do najbliższego warsztatu samochodowego w celu dokonania właściwej naprawy.  

Rodzaje opon zapasowych 

Opona zapasowa pełnowymiarowa: Pełnowymiarowa opona zapasowa ma taki sam rozmiar jak pozostałe opony w pojeździe. Główną zaletą posiadania pełnowymiarowej opony zapasowej jest to, że nie jest to rozwiązanie tymczasowe. Jeśli masz pełnowymiarową oponę zapasową, zawsze wykonuj rotację wszystkich opon, w tym opony zapasowej. Pełnowymiarowe opony zapasowe są dokładną repliką istniejącej opony i zestawu kołowego. Ich jedyną wadą jest to, że wymagają najwięcej miejsca do przechowywania. 
 
Tymczasowa pełnowymiarowa opona zapasowa: Pełnowymiarowa tymczasowa opona zapasowa pasuje do oryginalnych wymiarów opony, ale nie jest taka sama pod względem głębokości bieżnika i wagi. Takie części zamienne są lżejsze, co ułatwia montaż opony. Ta część zapasowa jest pełnowymiarowa, ale nie pasuje do zwykłych opon. 
 
Kompaktowa tymczasowa opona zapasowa: Kompaktowa lub pączkowa opona zapasowa jest rozwiązaniem tymczasowym i nie powinna być używana do przejechania znacznej liczby kilometrów. Opony te są małe i wąskie, dzięki czemu zajmują mniej miejsca w bagażniku, ale mają niewielką głębokość bieżnika. Kompaktowe opony zapasowe mają za zadanie uratować dzień, dostarczając Cię do warsztatu samochodowego w celu wymiany opon. 

opona zapasowa

 
Składana tymczasowa opona zapasowa: Są to opony składane lub składane, które wymagają napompowania, zanim zostaną zamontowane jako tymczasowa opona zapasowa.
Opona Run-Flat: Opony typu "run-flat" są obecnie często montowane przez niektórych producentów samochodów zamiast opony zapasowej. Zamiast opony zapasowej, opony typu "run-flat" są tak skonstruowane, że wytrzymują większość zagrożeń drogowych, w tym przebicia, i po przebiciu mogą kontynuować jazdę przez około 50 mil, zanim trzeba będzie je wymienić. 
 
Przebicie opony to zdarzenie losowe, na które nie masz wpływu. Zawsze miej w samochodzie jakąś oponę zapasową. Nigdy nie wiadomo, kiedy może dojść do przebicia lub przebicia opony i utknięcia na odludnej autostradzie. Niezależnie od rodzaju opony, zapasową trzeba wymienić raczej wcześniej niż później. Jeśli używasz tymczasowej opony zapasowej, nie powinieneś jechać dłużej niż 50 mil i nie więcej niż 50 mil na godzinę, zanim wymienisz oponę zapasową.

Opona zapasowa ma za zadanie bezpiecznie dowieźć samochód do najbliższego warsztatu samochodowego. Jazda na oponie zapasowej na dłuższych dystansach może spowodować uszkodzenie innych części samochodu, w tym skrzyni biegów. Oponę zapasową należy sprawdzać przy zakupie opon zamiennych oraz podczas comiesięcznych kontroli ciśnienia powietrza. 

Jak temperatura wpływa na opony