Wiosna – na co uważać na drodze?

image

Wiosna to nie tylko czas, kiedy przyroda budzi się do życia i pogoda się zmienia, ale również i kierowcy mają pewne rzeczy, o których należy pamiętać. W tym artykule opisujemy najważniejsze sprawy, którymi powinieneś zająć się na wiosnę, aby mieć o tym jak najszersze pojęcie. Tym bardziej, że te sprawy są ważne przede wszystkim dla Twojego bezpieczeństwa na drodze.

Podstawowe rzeczy

Warto jest zrobić dokładny przegląd klimatyzacji, jak również wymienić filtr kabinowy, o ile zachodzi taka potrzeba. Jeśli chodzi o klimatyzację, to temperatury będą coraz wyższe, dlatego też pomyśl wcześniej o tym, aby poddać ją odgrzybianiu, gdyż w przeciwnym razie będziesz narażony na niezbyt przyjemny zapach, który się będzie wydobywał wraz z powietrzem.

Zmiana opon

Jest to kolejna ważna sprawa, na której należy się skupić. Dlaczego trzeba wymieniać opony? Otóż opony przeznaczone do jazdy zimą mają zupełnie inne właściwości od tych, które są dedykowane na lato. Dodatkowo opony zimowe używane w wyższych temperaturach znacznie szybciej się zużywają, a na tym również na pewno Ci nie zależy.

koło samochodu

Inni uczestnicy ruchu

Na wiosnę jest na ulicach coraz więcej pieszych, jak również jednośladów. Warto o nich pamiętać i mieć na uwadze, że również są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Zadbaj o prawidłowe ustawienie lusterek, dzięki czemu będziesz w stanie dokładnie sprawdzić np. przy skręcaniu czy na pewno nikogo za Tobą nie ma. Jest to kluczowe do bezpiecznego poruszania się po drodze, więc nie czekaj, ale jak najszybciej zorientuj się, czy wszystko z Twoimi lusterkami jest w porządku i dokładnie widzisz to, co dzieje się za Tobą.

To są oczywiście podstawowe porady, jednakże warto jest mieć je na uwadze podczas użytkowania samochodu. Tym bardziej, że na pewno zależy Ci na tym, aby wszystko było w jak najlepszym porządku. Będzie to nie tylko z korzyścią dla Twojego bezpieczeństwa, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też nie ignoruj takich kwestii, gdyż zobaczysz, że to się w dłuższej perspektywie opłaci. 

Niewidzialni biegacze

Mimo że dzień staje się coraz dłuższy, wciąż dość wcześnie zapada zmrok. Wielu biegaczy trenuje wieczorami i późnym popołudniem po powrocie z pracy lub uczelni. Największa liczba wypadków z udziałem pieszych ma miejsce między godziną 16 a 20. W 2016 roku doszło do 3 058 takich zdarzeń. Jeśli piesi idą poboczem drogi, ważne jest, aby nosili odzież odblaskową. Nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Trenerzy ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault mówią, że kierowcy powinni zwracać uwagę na pieszych pojawiających się na drogach, szczególnie w miejscach, gdzie nie ma chodników.

(Nie)bezpieczne przejścia dla pieszych

Szczególną ostrożność należy zachować podczas pokonywania przejść dla pieszych. Z powodu nieudzielenia pierwszeństwa pieszym przechodzącym przez takie miejsce w 2016 roku rannych zostało 3 640 pieszych, w tym 206 poniosło śmierć. Przejście dla pieszych to z definicji przestrzeń mająca zapewnić bezpieczeństwo pieszym. Kierowcy powinni zwolnić i zwracać uwagę na ten obszar zbliżając się do niego.

Zrób miejsce dla rowerzysty

Wiosna przynosi powrót rowerzystów na drogi. Rowery mogą poruszać się z mniejszą prędkością niż pojazdy silnikowe, ale nadal są w pełni zaangażowane w ruch drogowy. Kolizja drogowa może być bardzo niebezpieczna dla rowerzystów, ponieważ nie są oni chronieni przez poduszki powietrzne lub karoserię.