Zima – na co uważać na drodze?

image

Zimą drogi mogą być śliskie, zamarznięte lub zaśnieżone, z wybojami pod nogami. Jak bezpiecznie jeździć zimą?

Mimo, że sezon zimowy jest krótki, może być sporym wyzwaniem dla każdego kierowcy. Dlaczego? Niskie temperatury utrudniają uruchomienie silnika, a drogi mogą być trudne. Na jakie wyzwania kierowcy powinni być przygotowani? Jest ich co najwyżej kilka. Poniżej omówimy każde z nich.

Zimowe warunki drogowe: Najpierw błoto pośniegowe

Topniejący śnieg to dobry znak. Oznacza to, że temperatura wzrasta i zagrożenia na drodze nie będą miały zastosowania. Kierowca musi poradzić sobie z błotem pośniegowym, zanim droga stanie się czysta. Błoto pośniegowe może zwiększyć prawdopodobieństwo wpadnięcia w poślizg, zarówno podczas skręcania, jak i hamowania. Błoto pośniegowe może również powodować problemy z widocznością, zatykając szyby i reflektory. Kierowcy powinni zwolnić i używać sprawnych wycieraczek.

Co to jest czarny lód?

Na zewnątrz pada lekki śnieg, ale temperatura jest poniżej zera. To nie jest częsty scenariusz zimowy. Może to prowadzić do powstania cienkiej warstwy lodu na asfalcie, co może być niebezpieczne. Jest to tak zwany czarny lód, ponieważ nie widać go na pierwszy rzut oka. Zamiast tego widać, że droga świeci się tak, jakby była mokra. Ważne jest, aby w takich warunkach kontrolować prędkość i tor jazdy. Łatwo jest na przykład wpaść w poślizg i zderzyć się.

Pamiętajmy, że nawet przy temperaturze powyżej zera, na zacienionych fragmentach drogi nadal może tworzyć się lód. Nawet dla doświadczonych kierowców wyjście z poślizgu może być trudne. Dlatego lepiej zmniejszyć prędkość i uniknąć tego niebezpieczeństwa. Dlatego lepiej nie podejmować tego zagrożenia i zredukować prędkość, zanim do tego dojdzie.

Co gorsza, zimą drogi często pokryte są śniegiem. Dziury często nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Dotyczy to również roztopów, które powodują uszkodzenia przykryte kałużami. Jak można załatać dziury w drogach? Najlepszym rozwiązaniem jest ich unikanie. Jeśli manewr jest nagły i może spowodować poślizg, lepiej go nie wykonywać. Można jednak zmniejszyć prędkość, ale przed uszkodzeniem zwolnić pedał hamulca.

Trzeba być przygotowanym z dużym wyprzedzeniem!

Zimowe drogi stanowią wyzwanie dla kierowców i samochodów. Właściciele samochodów muszą być przygotowani do jazdy, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Najlepsze są opony zimowe. Ale to nie wszystko. Kierowcy powinni upewnić się, że przednia szyba jest czysta, że wycieraczki działają prawidłowo, że dostępna jest wystarczająca ilość płynu do spryskiwaczy i że reflektory działają prawidłowo.

koło samochodu z łańcuchem antyposlizgowym

Przygotowanie samochodu do zimy

Przygotowanie samochodu do zimy jest bardzo ważną czynnością, o której muszą pamiętać absolutnie i bez wyjątku wszyscy kierowcy. Najważniejszą kwestią jest oczywiście zamiana opon z letnich na zimowe. Opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność na mokrej i śliskiej nawierzchni. Nie nadają się jednak do jazdy latem po suchej nawierzchni z tego względu, że odznaczają się wysokim stopniem ścieralności. Jeżdżenie w okresie zimowym samochodem, który nie jest wyposażony w opony zimowe, nie dość że jest bardzo trudne, to dodatkowo stwarza ogromne zagrożenie dla kierującego takim samochodem oraz dla innych uczestników ruchu drogowego. Również bardzo ważne dla zachowania dobrej przyczepności kół do nawierzchnia jest utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w oponach.

Przed nadejściem okresu zimowego należy zadbać o sprawność i odpowiednie naładowanie akumulatora samochodowego. Ujemne temperatury wpływają bowiem na zmniejszanie się pojemności baterii. Warto również sprawdzić sprawność świec zapłonowych oraz przewodów, które doprowadzają do nich energię. Wadliwe działanie, któregoś z tych elementów może być przyczyną poważnych problemów z odpaleniem silnika podczas mrozu, a tego przecież nie chce nikt z nas, zwłaszcza gdy rano wstajemy do pracy i nie mamy innej możliwości dostać się do miejsca docelowego jak właśnie naszym samochodem.

Innym elementem, który warto skontrolować przed nadejściem zimy jest układ hamulcowy. Przewody hamulcowe zimą narażone są na korozję poprzez działanie takich czynników jak wilgoć czy sól, którą posypywane są oblodzone ulice. Elementem, o którym zapomina wielu kierowców jest wymiana płynu do spryskiwaczy na taki, który odporny jest na zamarzanie. Niby drobny szczegół, ale jakże ważny. Przygotujmy się zatem do zimy właściwie, by nie zaskoczyła nas ona tak jak co roku "zaskakuje drogowców".

Co to jest FICM?

Najnowsze artykuły

image

Diagnostyka czujnika masowego przepływu powietrza

image

Co to jest FICM?

image

Silnik czterocylindrowy

Popularne artykuły