Dlaczego ciśnienie w oponach jest ważne?

image

Opony pojazdu powinny być zawsze napompowane do właściwej wartości PSI (funtów na cal kwadratowy), która jest standardowym wskaźnikiem ciśnienia powietrza w oponie. Wartość PSI dla opon pojazdu można zazwyczaj znaleźć na ościeżnicy drzwi kierowcy, w instrukcji obsługi lub na samej oponie. Prawidłowe ciśnienie w oponach pozwoli Ci na jak najlepszą kontrolę nad pojazdem i zapewni Ci bardziej komfortową jazdę. 

Prawidłowe ciśnienie i ciśnienie w oponach:

 

  • Ciśnienie w oponach musi być zgodne z PSI zalecanym przez producenta opon.
  • Ciśnienie w oponach należy sprawdzać rano, przed jazdą samochodem, aby uzyskać dokładny odczyt.
  • Temperatura ma wpływ na ciśnienie w oponach; gdy jest zimno, ciśnienie spadnie, a gdy jest ciepło, wzrośnie. 
  • Aby regularnie kontrolować ciśnienie w oponach, należy używać niezawodnego, dobrej jakości miernika.

opona

Oprócz hamulców, opony są najważniejszym elementem bezpieczeństwa pojazdu. Jeśli są odpowiednio napompowane i mają właściwe ciśnienie w oponach, będą działać tak, jak powinny: właściwe kierowanie, trakcja, pochłanianie wstrząsów. Ciśnienie w oponach nie powinno być lekceważone. Ma ono decydujący wpływ na bezpieczeństwo Twojego samochodu, komfort jazdy, żywotność opon, a nawet oszczędność paliwa. 

  • Bezpieczeństwo: Niskie ciśnienie w oponach spowoduje tarcie pomiędzy oponą a nawierzchnią. Może to spowodować utratę kontroli nad pojazdem lub przebicie opony, co może doprowadzić do poważnego wypadku.
  • Komfort: Wysokie ciśnienie w oponach spowoduje, że jazda będzie bardziej twarda i przyjemna, ponieważ mniejsza część opony będzie dotykać drogi. Wpłynie to na trakcję i drogę hamowania. 
  • Długowieczność: Opony będą się nierównomiernie zużywać i trzeba będzie je wymienić wcześniej niż zwykle.
  • Oszczędność paliwa: Przebieg zmniejszy się, gdy ciśnienie w oponach nie jest prawidłowe.


Opony należy pompować zgodnie z ciśnieniem zalecanym przez producenta. Zbyt wysokie ciśnienie zmniejszy kontakt opony z nawierzchnią, co spowoduje nierówną jazdę i nierównomierne zużycie opon. Niedopompowanie opon spowoduje, że opony będą bardziej płaskie i będą miały większy kontakt z nawierzchnią, co spowoduje przedwczesne zużycie opon i wysokie zużycie paliwa. Trzymaj w samochodzie ręczny miernik ciśnienia w oponach i sprawdzaj ciśnienie w oponach przy tankowaniu lub przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli ciśnienie w oponach wydaje się niskie, odwiedź stację benzynową, aby skorzystać z pompy ciśnieniowej, lub udaj się do lokalnego warsztatu samochodowego w celu sprawdzenia i uzupełnienia powietrza. 

Najnowsze artykuły

image

Diagnostyka czujnika masowego przepływu powietrza

image

Co to jest FICM?

image

Silnik czterocylindrowy

Popularne artykuły