Co warto wiedzieć o recyklingu i ponownym wykorzystaniu opon

imageStare opony można znaleźć wszędzie. Od rozdrobnionych pozostałości po rozwaleniu na autostradzie po góry gumy powstające na wysypiskach śmieci, stare opony są często wyrzucane i zapominane. Ale jakie są inne opcje dla opon, które są już nieaktualne? Możesz oddać je do zakładu recyklingu opon, jeśli taki znajduje się w pobliżu, lub nawet stworzyć użyteczny produkt do samodzielnego montażu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć!
 

Dlaczego należy poddać opony recyklingowi?

W Stanach Zjednoczonych co roku wyrzuca się ponad 300 milionów opon. To alarmujący wskaźnik - prawie jedna opona przypada na osobę. Wyrzucanie opon na wysypiska śmieci powoduje wzrost liczby gryzoni i komarów, które mogą roznosić choroby. Ponieważ opony są wykonane z syntetycznej gumy, nie ulegają biodegradacji. Naukowcy szacują, że pełny rozkład opony może trwać nawet setki, a nawet tysiące lat. Wyrzucone opony stwarzają również zagrożenie pożarowe, ponieważ zatrzymują metan, a pożary te są notorycznie trudne do ugaszenia.
 
Pozytywnym faktem jest jednak to, że stare opony mogą być również wykorzystywane jako alternatywa dla paliw kopalnych. Opony te można poddać recyklingowi i wytworzyć z nich paliwo pochodzące z opon (TDF). Proces ten pozwala wyprodukować ponad 25 procent więcej energii niż węgiel i jest bardziej energooszczędny. Szacuje się, że jedna opona zawiera około 5 galonów ropy naftowej.
 

opony

Sposoby na ponowne wykorzystanie starych opon

Opony z recyklingu mogą być wykorzystane w wielu użytecznych produktach. Wielu pomysłowych rzemieślników stworzyło wiele różnych rzeczy z ich starych opon. Można je wykorzystać na donice ogrodowe, wyposażenie placów zabaw, meble ogrodowe i ozdoby dekoracyjne. Syntetyczny materiał z opon okazał się również bardzo skuteczny w tworzeniu bieżni modyfikowanych gumą, sztucznych boisk i asfaltu modyfikowanego gumą. Należy zauważyć, że badania wykazują, iż opony wystawione na działanie czynników atmosferycznych powoli przesączają toksyczne substancje chemiczne do otaczającego środowiska w skali długoterminowej. Z tego powodu zaleca się, aby nie uprawiać roślin jadalnych w oponach, ale wiele innych zastosowań powinno być w porządku.
 

Zmniejsz ilość odpadów dzięki regularnemu serwisowaniu opon

Czasy palenia starych opon już dawno minęły. Recykling starych opon może być nieco niewygodny, ale naszym obowiązkiem w zakresie ochrony środowiska jest zapewnienie, że zużyte opony są właściwie utylizowane, poddawane recyklingowi lub ponownie wykorzystywane. Twoje opony w końcu będą musiały zostać wyrzucone, ale jest niezwykle ważne, abyśmy zrobili to, co do nas należy w procesie redukcji, ponownego wykorzystania i recyklingu. Nigdy nie zapominajmy, że dbanie o opony poprzez regularne przeglądy i rotację to jeden ze sposobów na zmniejszenie częstotliwości utylizacji opon. Zaplanuj przegląd opon u naszych wykwalifikowanych specjalistów już dziś i przedłuż żywotność swoich opon!

Najnowsze artykuły

image

Diagnostyka czujnika masowego przepływu powietrza

image

Co to jest FICM?

image

Silnik czterocylindrowy

Popularne artykuły