Diagnostyka czujnika masowego przepływu powietrza

image

Funkcja:

Silnik samochodu jest wyposażony w czujnik masowego przepływu powietrza, który mierzy objętość i gęstość powietrza wchodzącego do silnika. W ten sposób jednostka sterująca silnika (ECU) pojazdu może obliczyć, ile paliwa potrzeba do utrzymania prawidłowej mieszanki paliwowo-powietrznej.

Budowa:

Przedstawiony tutaj podział przedstawia obudowę czujnika masowego przepływu powietrza i pokazuje poszczególne części, które składają się na całą jednostkę. Urządzenie składa się z czujnika temperatury powietrza, rurki próbkującej, elementu czujnikowego z folii metalowej, modułu elektronicznego, a następnie górnej pokrywy i rurki przepływowej. Wszystkie te elementy współpracują ze sobą, aby prawidłowo wykrywać przepływ powietrza.

Działanie:

Czujnik masowego przepływu powietrza działa poprzez odczyt ilości powietrza przepływającego przez otwór w danym czasie. Jest to wysyłane do komputera pojazdu za pośrednictwem impulsów elektrycznych, które mogą być interpretowane. Umożliwia to komputerowi dostosowanie paliwa dodawanego do silnika w celu uzyskania prawidłowego stosunku powietrza do paliwa. Czujnik masowego przepływu powietrza nie tylko odczytuje ilość przepływającego powietrza, ale także jego temperaturę. Temperatura powietrza jest tak samo istotnym czynnikiem, jak ilość powietrza doprowadzanego do silnika. Czujnik masowego przepływu powietrza będzie miał osłonę chroniącą urządzenie przed zanieczyszczeniami. Nie ma to na celu zatrzymania kurzu lub brudu, ale ma na celu ochronę silnika przed wszelkimi dużymi zanieczyszczeniami, które mogłyby dostać się do układu.

Przyczyna awarii czujnika MAF:

W niektórych sytuacjach czujnik masowego przepływu powietrza zaczyna ulegać awarii z powodu zanieczyszczenia spowodowanego przedostaniem się oleju lub brudu do czujnika. W obu przypadkach, jeśli czujnik masowego przepływu powietrza ulegnie zabrudzeniu, należy go wyczyścić lub wymienić.

Objawy wadliwego czujnika MAF:

Gdy silnik pracuje na wolnych obrotach, prawdopodobną przyczyną może być awaria czujnika MAF. Jeśli silnik ma problemy z pracą lub pracuje nierówno na biegu jałowym, lub jeśli przepustnica zmniejsza się przy prędkości autostradowej, jest to możliwy wskaźnik uszkodzonego czujnika MAF. Uszkodzony czujnik MAF spowoduje również zapalenie się kontrolki "Check Engine" na desce rozdzielczej.

Czy czujnik MAF jest uszkodzony? Wymień go teraz!

Jeśli zauważysz, że silnik pracuje poniżej swojej wydajności, upewnij się, że sprawdziłeś komputer samochodu, aby upewnić się, że przyczyną awarii jest czujnik MAF. Jeśli jest on przyczyną problemów z silnikiem, należy go jak najszybciej wymienić lub wyczyścić, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu silnika.

W przypadku problemów z czujnikiem MAF można samodzielnie przeanalizować komputer, podłączając skaner cyfrowy do obwodu obudowy pojazdu i skanując w poszukiwaniu kodów usterek. Skanery można znaleźć w sklepach motoryzacyjnych i nawet jeśli niektóre z nich działają inaczej, wszystkie mają tę samą funkcję.

Sprawdź kody błędów wygenerowane przez skaner z tymi wymienionymi w instrukcji obsługi skanera, aby zawęzić przyczynę problemu z silnikiem. Jeśli wygenerowane kody odpowiadają kodom czujnika MAF, udaj się do centrum serwisowego i wymień czujnik. Możliwość naprawy czujnika MAF jest bardzo rzadka.

Czujnik masowego przepływu powietrza można wyjąć z obudowy filtra samochodu. Spryskaj przewody czujnika TYLKO środkiem do czyszczenia elektrycznego i pozwól czujnikowi MAF wyschnąć przed ponownym zamontowaniem. Uruchom samochód i jeśli lampka kontrolna silnika zgaśnie, problem został rozwiązany.

Czujniki masowego przepływu powietrza OEM i części zamienne dostępne są w Buy Auto Parts!

Sprawdź szeroką gamę czujników masowego przepływu powietrza Buy Auto Parts, które są objęte wiodącą w branży gwarancją w bezkonkurencyjnych cenach! Aby złożyć zamówienie, wystarczy wybrać odpowiedni rocznik, markę i model pojazdu. Czujniki masowego przepływu powietrza mogą zostać dostarczone najwcześniej z magazynu znajdującego się najbliżej Twojej lokalizacji. Posiadamy również sondy czujnika masowego przepływu powietrza. Buy Auto Parts sprzedaje dokładnie przetestowane części zamienne OEM i części zamienne dla każdej marki i modelu samochodu. Oferujemy bezpłatną wysyłkę dla zamówień powyżej 99 USD w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych. Możesz przekazać nam swoje trudności za pośrednictwem naszego bezpłatnego numeru, DisplayPhoneText("1-NNN-NNN-NNNN"); 1-888-907-7225 lub możesz zostawić nam wiadomość e-mail na adres [email protected]. Mamy specjalistów z branży motoryzacyjnej, którzy odpowiedzą na Twoje pytania dotyczące naszych części.

Co to jest FICM?

Silnik czterocylindrowy

Najnowsze artykuły

image

Diagnostyka czujnika masowego przepływu powietrza

image

Co to jest FICM?

image

Silnik czterocylindrowy

Popularne artykuły