Jak temperatura wpływa na opony

image


W Polsce występuje duża różnorodność klimatów, ale ogólnie rzecz biorąc, warunki pogodowe są zimne w zimie i gorące w lecie. W południowych stanach lata są bardzo gorące i wilgotne, natomiast w północno-zachodniej części Europy lata są ciepłe z chłodnymi porankami i wieczorami. Zima na północy jest łagodna, ale na południu warunki są często bardzo zimne, z dużą ilością śniegu i temperaturami poniżej zera. Jak te wszystkie różnice wpływają na opony? 
 
Temperatura na zewnątrz ma różny wpływ na opony Twojego pojazdu. Zmiana temperatury powoduje również taką samą zmianę ciśnienia w oponach; wyższa temperatura powoduje wzrost ciśnienia w oponach. Ciśnienie w oponach powinno być utrzymywane zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. Opony są wykonane z naturalnych i syntetycznych mieszanek gumowych zawierających oleje, które pomagają w zachowaniu elastyczności. Ciepło słoneczne i tarcie na drodze zużywają opony i zmniejszają ilość oleju i elastyczności, jaką posiadają opony. To właśnie powoduje, że opony pękają, łamią się lub stają się kruche. Może to być bardzo niebezpieczne i może prowadzić do nieszczęśliwych wypadków.
 

opony


Niższe temperatury powodują obniżenie ciśnienia w oponach. Tak więc, gdy doświadczamy chłodniejszych warunków pogodowych, opony stają się niedopompowane, co również stanowi zagrożenie dla kierowców. Zimne fronty i śnieg powodują drastyczny spadek temperatury, co może prowadzić do niebezpiecznych warunków na drogach i sprawia, że kierowcy nie są bezpieczni. Niedopompowane opony zwiększają również zużycie paliwa, powodują większe zużycie opon i mogą prowadzić do katastrofalnych w skutkach wybuchów. Większość pojazdów jest wyposażona w system TPMS (Tire Pressure Monitoring System), który informuje kierowcę o konieczności sprawdzenia ciśnienia w oponach. 
 
Wszystkie opony są również odpowiednio oznakowane kodem daty producenta i większość producentów zaleca wymianę opon po 6 latach od tej daty. Nawet jeśli opony wydają się być w dobrym stanie, może to nie być prawdą. Ciśnienie w oponach powinno być sprawdzane co miesiąc, a wszystkie cztery opony powinny być zgodne z ciśnieniem zalecanym przez producenta dla danej marki i modelu pojazdu.
 
Zaplanuj przegląd opon już dziś!
 
Jeśli masz obawy co do ciśnienia w oponach, jak najszybciej udaj się do najbliższego warsztatu samochodowego na przegląd opon. Warto mieć zaufanie do jednej z najważniejszych części pojazdu, jaką są opony!

Najnowsze artykuły

image

Diagnostyka czujnika masowego przepływu powietrza

image

Co to jest FICM?

image

Silnik czterocylindrowy

Popularne artykuły