Jak przygotować samochód do zimy

image

Oto sezonowe powiedzenie, którego nie słyszy się zbyt często, ale które jest w 100% trafne: zima to piekło dla twojego samochodu. I to może być łagodne stwierdzenie, ponieważ zimowa pogoda (dla dużej części kraju) nie jest wcale łagodna.

Według Departamentu Handlu USA, wypadki związane z lodem i śniegiem są odpowiedzialne za 70% wszystkich ofiar śmiertelnych na drogach. A co z tą alarmującą statystyką: National Highway Traffic Safety Administration (NTSA) przeprowadziła niedawno badania i stwierdziła, że kierowcy są o ponad jedną trzecią (36%) bardziej narażeni na udział w wypadku w styczniu niż w czerwcu.

Aby przygotować samochód do zimy, musisz stoczyć bitwę na dwóch frontach: uzyskać samochód w jak najlepszym stanie, a także upewnić się, że zimowy klimat nie odbije się zbyt mocno na Twoim samochodzie. Pomyśl więc o odpowiednim przygotowaniu do zimy w kategoriach jazdy i obrony - jazdy w warunkach mniej niż idealnych i obrony przed trudną pogodą najlepiej jak potrafisz.

Nawigacja w zimowej krainie czarów

Poważne podejście do jazdy zimą zaczyna się od wnęki silnika. Zimowe wyzwania są prawie niemożliwe bez prawidłowo utrzymanego silnika, uzupełnionych zbiorników płynów i w pełni naładowanych akcesoriów. Jeśli nie jesteś regularnym kierowcą w zimnych miesiącach, powinieneś przynajmniej uruchamiać swój samochód co 2-3 dni. Ta regularna praktyka jest korzystna dla akumulatora, ale jest również kluczowa dla utrzymania innych komponentów w dobrym stanie.

Oto kilka innych kwestii, którymi powinieneś się zająć, aby Twój samochód był mocny przez całą zimę:

1. Wykonaj test obciążenia akumulatora przed zimą. Jeśli to konieczne, zaopatrz się w nowy akumulator przed wrześniem lub październikiem.

2. Wyczyść swoje zaciski akumulatora. Woda i soda oczyszczona działają świetnie na biały proszkowy osad, a szybkie czyszczenie papierem ściernym zapewnia optymalny kontakt.

3. Wymień olej i filtr oleju w swoim samochodzie przed zimą.

4. Upewnij się, że twój płyn przeciw zamarzaniu jest napełniony. Zbiornik przelewowy powinien znajdować się pomiędzy liniami MIN i MAX.

5. Sprawdź płyn wspomagania kierownicy i płyn hamulcowy. Uzupełnij każdy zbiornik w razie potrzeby. Wiele osób słusznie sprawdza olej częściej w zimie, ale płyny wspomagania kierownicy i hamulcowe również wymagają uwagi.

6. Napełnij zbiornik płynu do szyb samochodowych płynem przystosowanym do warunków zimowych.

7. Upewnij się, że Twój pasek serpentynowy, filtr powietrza, węże chłodnicy i inne elementy działają prawidłowo przed zimą.

8. W razie potrzeby wymień wycieraczki przedniej szyby.

9. Nasmaruj wszystkie uszczelki drzwiowe (w tym bagażnik drzwiowy) sprayem na bazie silikonu, aby zapobiec przywieraniu i zamarzaniu.

10. Jeśli mieszkasz w rejonie z okresami obfitych opadów śniegu, zaleca się zainstalowanie opon śniegowych. W innych regionach, gdzie opady śniegu są umiarkowane, opony całoroczne są w porządku - zakładając, że mają głęboki bieżnik.

Lód, śnieg i sól - żrąca kombinacja zimy

Oto problem oblodzonych dróg w zimie: aby stworzyć bezpieczne warunki jazdy, na drogi trzeba wysypać tony soli. Jednak ta sama sól drogowa jest bardzo korozyjna dla karoserii Twojego samochodu, a w szczególności dla jego spodu.

Aby ograniczyć szkody powodowane przez sól drogową, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest regularne mycie spodu samochodu. Myjnia, która spryskuje spód, działa równie dobrze. Cotygodniowe mycie doda miesiące (jeśli nie lata) życia karoserii Twojego samochodu.

Innym zimowym problemem, z którym boryka się wielu kierowców, jest lód gromadzący się na oponach, nadkolach i innych powierzchniach samochodów. Jeśli mieszkasz w klimacie, w którym przez wiele dni temperatury są znacznie niższe od zera, dobrym pomysłem jest rozbicie lodu, który tworzy się na dolnej części samochodu. Zwróć uwagę na koła; wiele z dzisiejszych samochodów ma "otwarte" felgi w stylu stopu. Chociaż jest to świetne rozwiązanie dla ograniczania ciepła w lecie, może się to źle skończyć w zimie. Ostatnią rzeczą, której pragniesz, jest nadmierny śnieg i lód przeszkadzający zaciskom, wirnikom i klockom hamulcowym w wykonywaniu ich wspólnej pracy.

Jeszcze jedna uwaga: nie zapomnij wypchać bagażnika

W razie gdybyś utknął na poboczu w zimie, upewnij się, że Twój bagażnik jest wypełniony następującymi rzeczami:

-ciepłe koce i rękawice

-łopaty (aby w razie potrzeby wykopać się z zasp, zasp itp.)

-flary drogowe

-piasek lub żwirek dla kotów (pomaga oponom uzyskać przyczepność w rowach i innych śliskich miejscach)

-Zestaw pierwszej pomocy

-dodatkowy płyn do spryskiwaczy, olej i płyn niezamarzający

-dodatkowe skrobaczki do lodu

Pomimo najlepszych starań i najbardziej obsesyjnego planu przygotowań, nigdy nie zakładaj, że nie zostaniesz pozostawiony sam sobie. Wiele osób zrobiło wszystkie elektro-mechaniczne przygotowania, tylko pomijając planowanie awaryjne. Zawsze bądź przygotowany - zwłaszcza na najgorszy możliwy scenariusz. Pomoże w tym bagażnik pełen wyżej wymienionych przedmiotów.

Zimowa jazda ma swoje własne niebezpieczeństwa, ale całoroczne nurkowanie - niezależnie od pory roku - może zepsuć komponenty i części Twojego samochodu. Aby utrzymać swój samochód działający w sposób, w jaki został zaprojektowany do działania, pomaga mieć niezawodnego, renomowanego dostawcę części o jakości OEM. BuyAutoParts.com oferuje najlepsze części po najniższych możliwych cenach.

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz swój samochód do zimy, szykujesz się na długą podróż, czy po prostu przeprowadzasz rutynową konserwację i wymianę części, nasz wybór, serwis i zasoby online (filmy informacyjne i artykuły, przewodniki kupującego i inne) sprawiają, że BuyAutoParts.com to Twoje źródło części samochodowych. Aby uzyskać więcej informacji, zadzwoń do konsultanta ds. części z BuyAutoParts.com pod numer (888) 907-7225.

Napisane przez Dara Greaney