Czujnik ABS może uratować Ci życie

image

  Przed Tobą przez drogę przebiega jeleń. Nie zastanawiając się nawet, wszystkie Twoje instynkty biorą górę. Twoje serce przyspiesza, ciśnienie krwi wzrasta i bez zastanowienia zaczynasz przejmować kontrolę.

Naciskasz hamulec i zaczynasz skręcać. Nie myślisz. Nie masz na to czasu. Po prostu reagujesz. Miejmy nadzieję, że wszystkie elementy są na swoim miejscu i gwiazdy ustawią się w linii prostej, a Ty unikniesz obrażeń.

A teraz... wyobraź sobie przez chwilę, co zapewniło Ci bezpieczeństwo. Co sprawiło, że mogłeś wcisnąć hamulec bez zwiększonego ryzyka poślizgu? Ta zmodernizowana funkcja bezpieczeństwa prawdopodobnie uratowała niezliczoną ilość istnień ludzkich od czasu jej wprowadzenia do przemysłu motoryzacyjnego. Z początkami w latach 60-tych i ewentualną modernizacją w latach 70-tych, system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania (ABS) ewoluował w czasie.

System ABS jest bardzo zaawansowanym technologicznie cudem, a jednocześnie zbyt uproszczonym przełomem. Biorąc pod uwagę ilość kontroli, jaką ten system sprawuje nad tysiącami kilogramów siły napędowej, jest to nie mniej niż zdumiewające.

System ABS pomaga Twojemu pojazdowi utrzymać odpowiednie ciśnienie w układzie hamulcowym niezależnie od tego, co się dzieje. System składa się z hydraulicznej jednostki sterującej, modułu sterującego ABS oraz czujników hamulcowych na wszystkich czterech kołach. Choć jest to pewne uproszczenie, oto jak one działają.

Czujniki ABS są szefami. Musisz dbać o szefa. To one mówią jednostce sterującej, aby zwiększyć lub zmniejszyć ciśnienie hydrauliczne, które jest potrzebne. Czujniki są w rzeczywistości całkiem sprytnymi ciasteczkami. Monitorują to, co dzieje się z prędkością obrotową kół. Gdy wyczują coś innego, informują jednostkę sterującą, co należy zrobić i w ten sposób zapobiegają blokowaniu i poślizgowi. Jak każdy system, ABS nie jest niezawodny. Inne czynniki, takie jak pogoda, prędkość, odpowiednie utrzymanie pojazdu, mogą wpłynąć na skuteczność działania systemu, ale ogólnie rzecz biorąc, ABS jest wyjątkowym elementem ogólnego systemu bezpieczeństwa pojazdu.

Jednak to Ty jesteś odpowiedzialny za zapewnienie, że Twój pojazd działa w najlepszej formie. Możesz to zrobić, upewniając się, że zawsze zabierasz swój pojazd do zaufanego mechanika lub, jeśli masz taką skłonność, sam wykonujesz przeglądy konserwacyjne.

Ale niezależnie od tego, co zrobisz, przestrzegaj wytycznych producenta dotyczących konserwacji i ZAWSZE upewnij się, że czujniki ABS działają prawidłowo. 

Co to jest FICM?

Najnowsze artykuły

image

Diagnostyka czujnika masowego przepływu powietrza

image

Co to jest FICM?

image

Silnik czterocylindrowy

Popularne artykuły